MWR Sport Ltd 2018. All Rights Reserved

 

 

 

 

 

 

 

 

adzwoń do nas:

+48 123 123 123

 

E-mail:

mwrsport@googlemail.com

E-mail
Telefon
Pytanie
send
send
Question send - thank you
Please fill all the required fields
  1. pl
  2. ru
  3. en

Jak trenować

Dzisiejszy triathlon jest dostępny dla wszystkich. Każdego roku tysiące mężczyzn i kobiet - a nawet chłopców i dziewcząt - bierze udział w pierwszym triathlonie w poszukiwaniu sprawności i satysfakcjonującego wyzwania.

 

Mimo to sport ten jest dość onieśmielający dla początkujących. Jest złożony, a początki trenowania dla początkujących są często wyboiste.

 

W tym artykule mamy nadzieję, że uda Ci się znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania, które najczęściej zadawane są przez początkujących.

 

 

Jak trenować?

 

W typowym triathlonie uczestnik średnio spędza około jednej piątej całkowitego czasu wyścigu na pływanie, połowę całkowitego czasu na kolarstwo i około 30 procent całkowitego czasu trwania na bieganie. Twój trening powinien w przybliżeniu odpowiadać tym proporcjom. Każdego tygodnia powinieneś wykonywać mniej więcej tyle samo treningów pływania, jazdy na rowerze i biegania, ale treningi na rowerze powinny być dłuższe, a pływania krótsze. Na przykład, jeśli ćwiczysz sześć razy, będziesz pływać dwa razy, jeździć dwa razy i biegać dwa razy, ale najdłuższa jazda na rowerze może trwać godzinę, podczas gdy twoje pływanie trwa 30 minut, a biegi - 40 minut.

 

Rozpocznij od treningu, który jest odpowiedni do twojego obecnego poziomu sprawności i zwiększaj obciążenie stopniowo przez cały czas, zawsze pozwalając sobie wystarczająco dużo czasu na regenerację. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która nie ma nadwagi, nie jest w podeszłym wieku i nie cierpi na żadne schorzenia, będziesz potrzebować około 12 tygodni na przygotowanie się do triathlonu sprinterskiego (około 750 metrów pływania, 20 kilometrów roweru oraz 5 kilometrów biegania).

 

Być może słyszeliście, że triathloniści lub inni sportowcy wytrzymałościowi mówią o "intensywności" i różnych rodzajach ćwiczeń, które mają różne poziomy intensywności. Zapomnij o tym na razie. Podczas treningu na swój pierwszy triathlon, utrzymuj poziom intensywności we wszystkich treningach pomiędzy czterema a sześcioma w skali od 1 do 10.

 

 

Jak nauczyć się pływać?

 

Pływanie jest największym źródłem niepokoju dla większości początkujących triathlonistów, którzy potrafią utrzymać się na powierzchni i pluskać, ale nigdy nie nauczyli się pływać. Każdy nowy triathlonista powinien mieć jakiś rodzaj treningu pływackiego. Właściwa technika pływania jest tak subtelna i precyzyjna, że nawet profesjonalni triatloniści nadal nad nią pracują przez cały okres swojej kariery zawodowej. Nigdy nie nauczysz się techniki samemu. Najlepszym sposobem jest znalezienie trenera od pływania.

 

 

Jakiego rodzaju sprzętu potrzebuję?

 

Nie wychodź i nie kupuj roweru triathlonowego za 7000 złotych na swój pierwszy triathlon. Prawdopodobnie powinieneś spróbować czym jest ten sport na sprzęcie bardziej rekreacyjnym i wtedy zdecydujesz, czy ci się spodoba, zanim podejmiesz decyzję inwestowania większych pieniędzy.

 

Niezbędny sprzęt do pływania obejmuje strój kąpielowy, okulary i czepek. Wybierz okulary, które pasują do kształtu twojej twarzy, inaczej będą przeciekać. Aby uniknąć zamglenia soczewek, przed każdym użyciem rozprowadź niewielką kroplę szamponu dla niemowląt na soczewkach.

 

Do jazdy na rowerze potrzebny jest oczywiście rower, odzież kolarska, kask, okulary rowerowe, pompka, zapasowa opona i zestaw kluczy. Jeśli masz rower szosowy, korzystaj z niego. W przeciwnym razie możesz trenować na rowerze rekreacyjnym, lub rowerze górskim, choć nie będziesz na nim aż taki szybki. Możesz poprawić prędkość roweru górskiego poprzez zastąpienie grubych opon na gładkie, cieńsze opony przeznaczone do jazdy po ulicy. Niezależnie od rodzaju roweru, którym jeździsz, przygotuj go przed rozpoczęciem treningu.